Do podróży należy przygotować się optymalnie wg własnych potrzeb. Tajlandia to kraj egzotyczny, z wysokimi tropikalnymi temperaturami, ale nie jest to miejsce, gdzie należy szykować się do podróży jak do krajów środkowej Afryki.

Już pierwsze wrażenia po wylądowaniu na lotnisku w Bangkoku dają wrażenie że człowiek przybywa do bardzo dobrze rozwiniętego kraju, gdzie budynki użyteczności publicznej przewyższają wiele innych budowli w innych krajach świata.

Temperatury są dość wysokie, średnio całorocznie ponad 30 stopni celsjusza, dlatego ubranie wystarczy jak przygotuje się bardzo lużne. W Tajlandii mimo gorącego i wilgotnego klimatu nie ma za dużo insektów, komarów. Wiele osób, które tu przebywają nie muszą używać środków przeciw komarom, ale jeśli ktoś ma specyficzną krew lub wie że komary lubią bardziej niż innych dookoła, to można na miejscu zaopatrzyć się w środek przeciw nim.

Służba medyczna jest dosyć dobrze rozwinięta, więc wystarczy mieć ze sobą dobre ubezpieczenie i można spokojnie podróżować, a w razie potrzeby zgłosić się do szpitala po pomoc.

Drogi w Tajlandii są dobrej jakości, w większej części podróżuje się drogami dwujezdniowymi, jest wiele rozwiązań bezkolizyjnych co dodatkowo daje większe bezpieczeństwo. Inną sprawą jest jakość umiejętności kierowców lokalnych, którzy często otrzymują prawo jazdy innymi drogami niż oficjalne. Nie znają zbytnio przepisów oraz zasad dobrego zachowania na drodze, dlatego należy zachowywać ostrożność podczas podróżowania.

Sieć kolejowa jest używana na dłuższe trasy, ale jej jakość jest dość słaba, jeśli już decydować się na podróż koleją to warto wybierać pociągi 1 lub 2 klasy z przedziałami sypialnymi. Nie jest łatwo w sezonie o wolne miejsca, należy kupować z wyprzedzeniem a w internecie nie łatwo dokonać taką rezerwację.

Dość dobrze rozwinięta w Tajlandii jest sieć połączeń lotniczych liniami lokalnymi, można wybierać pomiędzy kilkoma liniami i dotrzeć niemal w każdy zakątek kraju. Jeśli rezerwuje się z wyprzedzeniem można uzyskać często bardzo niskie promocyjne ceny.