Pogoda na ogół jest bardzo dobra, w wielu rejonach kraju temperatury oscylują cały czas w okolicy 30 stopni celsjusza. Dni słonecznych jest przeważająca ilość w ciągu roku. Bardzo trudno trafić na dni pochmurne. Generalnie w kraju występują 3 pory roku, czyli pora sucha, pora deszczowa i pora gorąca.

W tej chwili tutaj również następują zmiany klimatyczne, czasem w porze suchej występują opady, a w porze deszczowej potrafi być długi czas bez deszczu. Trudno określić pewność dotyczącą pogody tak jak to było wiele lat temu.

Trudno też spotkać dni kiedy cały dzień lub wiele dni będą trwały intensywne opady. Podobnie jeśli chodzi o zachmurzenie, trudno aby spotkać pochmurne dni od rana do wieczora.

Na wyspach wystepuje bardzo mocne nasłonecznienie, tam szczególnie zalecane jest stosowanie mocnych kremów z filtrami UV.

Tajlandia z racji swojego ukształtowania terenu ma zróżnicowany klimat. Linia brzegowa przebiegająca w zatoce tajlandzkiej oraz nad morzem andamanskim może mieć dość mocno zróżnicowany klimat.

W północnej części kraju w rejonach górskich w wyższych partiach wzniesień występują spadki temperatur do poziomu nawet około 10 stopni, a w tym samym czasie w miastach na dole jest około 30 stopni.

Często opady deszczu mogą być krótkie, ale bardzo intensywne, przez co po godzinie opadów ulice wielu miast mogą zamienić się w rzeki wody, gdyż studzienki odprowadzające nie nadążają z odpływem nadmiaru wody.

Najwyższe temperatury w Tajlandii notuje się w miesiącach marcu i kwietniu i sięgają około 43 stopni, a najniższe temperatury występują w grudniu lub styczniu i spadają do około 20 stopni w większej części kraju oraz do około 5 stopni na północy. Okres kiedy temperatury spadają do tak niskich poziomów trwają nie dłużej niż tydzień.